НАЈНОВИ ВЕСТИ

Гори товарен брод со 3.000 автомобили, има жртви

Едно лице загина, а неколку други се повредени во пожар што избувна на товарен брод северно од холандските западнофризиски острови, соопшти холандската крајбрежна стража.

Спасувањето на 23 членови на екипажот е во тек.

Товарниот брод превезувал 3.000 автомобили од Германија до Египет.

Бродот „Fremantle Highway“ се уште гори на околу 50 километри северно од холандскиот остров Амеланд.