Генерал на Пентагон: САД ќе продолжи да и помога на Украина, но тешко ќе дојде до победа од било која страна

Пентагон вели дека САД и нивните сојузници ќе продолжат да ја поддржуваат Украина во нејзината борба против руската агресија онолку долго колку што е потребно и покрај грубата оценка од највисокиот американски генерал дека воената победа за која било страна е веројатно неостварлива во блиска иднина.

„Веројатноста Русија да ги постигне своите стратешки цели да ја освои и да ја прегази Украина, веројатноста тоа да се случи е близу до нула. Во однос на веројатноста за украинска воена победа, дефинирана како исфрлање на Русите од цела Украина, за да го вклучи она што тие го дефинираат или што тие тврдат дека е Крим, веројатноста тоа да се случи наскоро, не е голема, воено кажано, вели американскиот генерал Марк Мили.

Тој вели дека е можно краткорочно политичко решение за мир.

„Сакате да преговарате од позиција на сила. Русија во моментов е на грб. Руската војска страда многу, рече тој.

Руската војска претрпе големи загуби на војници и воена опрема по инвазијата на Москва на Украина во февруари.

„Бројот на прецизно наведувана муниција што тие ги испукаа во овој потфат е впечатлив. Може да им требаат години за да го обноват тој инвентар до степен до кој беа пред да го започнат овој конфликт“, рече Лојд Остин, американски секретар за одбрана. Не мислам дека Украинците ќе им дозволат да издржат. Мислам дека Украинците ќе продолжат да ги притискаат. И така, оваа динамика на бојното поле ќе се менува, ќе продолжи да се менува“, додаде тој.

Пентагон, исто така, ги потврди претходните изјави на САД, НАТО и Полска кои укажуваа на украинска ракета за противвоздушна одбрана која уби две лица во Полска во близина на украинската граница, тврдење што е спротивно на  украинскиот претседател.

„Ова е најверојатно резултат на украинска ракета за воздушна одбрана, но ќе ја почекаме истрагата која е во тек“, рече Остин.

Високиот американски генерал, исто така, ја предупреди Кина да не го напаѓа Тајван, нарекувајќи ја секоја воена инвазија преку теснецот „многу опасна игра“.

„Мислам дека Кинезите би биле со висок ризик да преземат таква операција. Мислам дека тоа би било немудро. Тоа би било политичка грешка, геополитичка грешка, стратешка грешка слична на стратешката грешка што Путин ја направи во Украина“, рече генералот Мили.

Генерал Мили вели дека армијата на САД е врвна армија во светот и се додека таа е број еден, ќе ја одврати секоја војна на големите сили меѓу Кина и Соединетите држави.

Јованчо Наумоски, Глас на Америка – Вашингтон

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста