Гвардиола најдобар тренер во Премиер лигата за април

Англиската Премиер лига го прогласи Јозеп Гвардиола за најдобар тренер за месец април.

Предводникот на Манчестер сити е на добар пат на „граѓаните“ да им донесе уште еден шампионски натпревари трофеј.

Под водство на 48-годишен шпански фудбалски стручњак, Манчестер сити одигра пет во Премиер лигата и сите ги победи.

Совладани беа: Кардиф со 2:0, Кристал палас со 3:1, Тотенхем со 1:0, Манчестер јунајтед со 2:0 и Барнли со 1:0.

За Гвардиола ова е седмиот награда тренер на месецот во Премиер лигата.