Вучиќ не очекува напредок на преговорите во Брисел во рамки на дијалогот со Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ не очекува голем напредок во преговорите со косовскиот претседател Хашим Тачи утре во Брисел, со посредство на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

– Ќе се борам, за да не дозволам да не обвинат за запирање на процесот на преговарање и барање компромис. Дали очекувам голем напредок? Во такви услови, јас не очекувам ништо посебно. Ќе биде многу тешка атмосферата, но подобро е да се разговара, рече српскиот претседател денеска пред новинарите за време на посетата во Хелсинки.

Вучиќ истакна и дека очекува од ЕУ да гарантира исполнување на Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА).

– Во Брисел ќе има многу тешки преговори и со претставниците на ЕУ, од кои очекувам гаранции за почитување на договорот за ЦЕФТА. Не може некој да се однесува како пијаница во авион, да ги отвора прозорците и вратите, рече претседателот, алудирајќи на најавата од владата на Косово за 10-процентно зголемување на царините врз сите српски стоки увезени во Косово.

Освен тоа Вучиќ изјави дека добил понуда од германската канцеларка Ангела Меркел за средба во Париз на 11 ноември.

– Добивме порака дека канцеларката Меркел сака билатерална средба со мене в недела наутро. Ова говори за значењето и местото на Србија, рече српскиот претседател.