Во поплавите во Кентаки загинаа најмалку 37 лица, стотина се водат за исчезнати

Aerial view of homes submerged under flood waters from the North Fork of the Kentucky River in Jackson, Kentucky, on July 28, 2022. - Flash flooding caused by torrential rains has killed at least eight people in eastern Kentucky and left some residents stranded on rooftops and in trees, the governor of the south-central US state said Thursday. (Photo by LEANDRO LOZADA / AFP) (Photo by LEANDRO LOZADA/AFP via Getty Images)

Најмалку 37 лица, меѓу кои најмалку шест деца, загинаа во поплавите предизвикани од обилните дождови во источниот дел на Кентаки.

Гувернерот на таа американска држава, Енди Бешер, изјави дека стравува оти бројот на загинати ќе продолжи да расте, бидејќи стотици луѓе се водат за исчезнати, пренесува Би-Би-Си.

Овие поплави се втора голема катастрофа во Кентаки во последните седум месеци, откако „рој“ торнада однесе речиси 80 животи во западниот дел на американската сојузна држава во декември.

Advertisements

Поврзани вести