Во племенски судири во Папуа Нова Гвинеја масакрирани деца и бремени жени

Во судир на племиња кој резултирал со масакр во Папуа Нова Гвинеја меѓу убиените има и деца и трудници, јавува Би-би-си.

Повеќе од 20 луѓе се убиени во насилен судир меѓу племиња кој се случил пред неколку дена во покраината Хела.

Премиерот Џејмс Марапе изјави дека тоа бил „еден од најтажните денови“ во неговиот живот и вети дека ќе ги фати убијците.

Станува збор за еден од најголемите судири меѓу племињата во последните неколку години во Папуа Нова Гвинеја, а мотивот за убиствата сѐ уште не е јасен.

Сѐ уште се откриваат детали за трагичниот настан во овој одалечен крај, а администраторот на покраината Хела Вилијам Бандо кажа за Франс прес дека би можело да има уште мртви кои сѐ уште не се најдени.