Во водите на Атлантскиот океан се запленети околу 2 тони кокаин, апсења и во Србија

Преку заедничка акција на Јавното обвинителство за организиран криминал, полициското одделение за град Белград, БИА, а во координација со Европол и надлежните полициски органи на повеќе држави, во меѓународните води се запленети околу два тона кокаин. на Атлантскиот Океан во едрилицата „Океанија дос“ долга 22 метри, соопштија од Обвинителството за организиран криминал. Кокаинот бил пакуван во неколку обележани поединечни пакувања, кои биле сместени во спортски кеси. Едрилицата била управувана од еден украински и еден чешки државјанин, се додава.

Ги организирал сега уапсениот С.К. (кој избега од затвор во Бразил и по кој беше распишана црвена потерница од Интерпол). Покрај него, членовите на овој организиран криминалец Н.С., Н.С. и Б.К.

Како што информираат од Обвинителството, постојат основи на сомнение дека оваа организирана криминална група сторила кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги во периодот од март 2022 година до денес.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста