Војската во Нигер објави дека извршиле државен удар

Војниците во западноафриканската земја Нигер најавија државен удар на националната телевизија. Тие рекоа дека го распуштиле уставот, ги суспендирале сите институции и ги затвориле границите на нацијата.

Претседателот на Нигер Мохамед Базум од рано вчера е задржан од војници од претседателската гарда.

Во повикот на американскиот државен секретар Антони Блинкен, му беше ветена „непоколеблива поддршка“ од Вашингтон.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, исто така, рече дека разговарал со претседателот и понудил целосна поддршка од ОН.

Базум е клучен западен сојузник во борбата против исламистичката милитантност во Западна Африка.

Две соседни земји, Мали и Буркина Фасо, доживеаја преврати предизвикани од џихадистичките бунтови во последниве години.

Во двете земји, новите воени лидери се разидоа со Франција, поранешната колонијална сила, која исто така порано владееше со Нигер.

Каде се наоѓа претседателот Базум е нејасно, но во изјавата на Твитер денес наутро тој напиша дека „тешко стекнатите придобивки ќе бидат заштитени“ и дека Нигеријците кои ја сакаат демократијата ќе се погрижат за тоа.

Во телевизиското соопштение полковникот мајор Амаду Абдрамане, заедно со девет други униформирани војници зад него, рече: „Ние, одбранбените и безбедносните сили одлучивме да ставиме крај на режимот што го знаете, Ова следи по континуираното влошување на безбедносната состојба и лошото економско и социјално владеење“, пренесе Би-Би-Си.

Тој рече и дека сите институции во државата се суспендирани и дека раководителите на министерствата ќе се грижат за секојдневната работа.

„Се бара од сите надворешни партнери да не се мешаат“, продолжи тој. „Копнените и воздушните граници се затворени додека не се стабилизира ситуацијата.

Тој додаде дека ноќниот полициски час ќе стапи на сила од 22:00 до 05:00 часот по локално време до понатамошно известување.

Полковникот мајор Абдрамане рече дека војниците дејствувале за Националниот совет за заштита на татковината (ЦНСП).

Advertisements