ВМРО-ДПМНЕ по партискиот Извршен комитет бара предвремени избори до крајот на годината

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на својата седница со оценка дека се потребни предвремени избори.

-Легитимитетот на СДС и ДУИ, не само во однос на уставните измени, но исто така и во економијата, образованието, пензионерите, студентите, стопанството, е целосно нарушена и не нудат решение, туку создаваат повеќе проблеми. И затоа сметаме дека излезот од ваквата состојба би биле предвремени парламентарни избори во текот на оваа година, изјави пратеникот Антонио Милошоски којшто е и член на ИК на партијата.

Тоа според ВМРО-ДПМНЕ “би требало да се договори со консензус на сите политички партии, да ги направат во најкус можен рок потребните измени и дополнувања на Изборниот законик и да одиме на избори за да може граѓаните кои го носат суверенитетот да ја донесат одлуката за решенијата за ваквата проблематична состојба во која што власта ја донесе Македонија.”

Од ВМРО-ДПМНЕ оценија и дека спикерот Талат Џафери го прекршил деловникот бидејќи ја прекина седницата за уставните измени пред гласање.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста