НАЈНОВИ ВЕСТИ

Витамин Е – пријател на вашата коса

Маслата за коса ја зајакнувааат и ја хранат косата, а особено е корисно масло од витамин Е.

Витаминот Е е антиоксиданс растворлив во маснотии, така што е во состојба да ги неутрализира слободните радикали во кожата, косата и телото.

“Витаминот Е се здоби со голема популарност заради неговата можност да ја претвори сувата коса во бујна и сјајна. Се верува дека витаминот Е може да го намали опаѓањето на косата, да го подобри здравјето на скалпот и циркулацијата и да додаде сјај на косата”, рече познатиот стилист Ник Стенсон.

Бројни студии потврдуваат многу придобивки од витамин Е.

Некои истражувања тврдат дека витаминот Е може да ја подобри целокупната циркулација на организмот. Циркулацијата е исто така поврзана со здрав раст на косата. Толку многу експерти за коса заклучуваат дека користењето на витамин Е ќе ја стимулира циркулацијата на скалпот.

Создава заштитен слој на површината на скалпот, што му помага да остане хидриран и спречува лојните жлезди да не диво во производство на себум. Овој витамин е исто така корисен за спречување на цветни на краевите.

Лесен начин да се користи е да се стави на косата, да се нанесе рамномерно и да се остави да стои на вашата коса 10 до 15 минути пред да нанесете шампон и да ја измиете косата нормално “, вели Стенсон, додавајќи дека маслото од витамин Е е одлично за секоја коса што е природно суво.

Косата може да се негува со витамин Е и надворешно и внатрешно со редовно консумирање храна богата со витамин Е, затоа што така ги храниме клетките на скалпот одвнатре. На тој начин, обезбедуваме доволно материјал за правилен, брз раст на косата и помалку можности за негово прекумерно губење на косата.

FacebookTwitterCopy Link

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста