Валверде по торпедирањето на Лион: Имаме сериозни амбиции во Лигата на шампионите

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде имаше шанси за радост по својата убедлива победа со 5:1 над Лион и пласманот на тимот во четвртфиналето во Лигата на Шампионите.

Тренерот рече дека е задоволен од перформансите на неговите играчи и се надева дека неговиот тим ќе стигне до крајот на овој турнир

„Секој ме прашува за последните 20 минути, но очигледно заборавате дека ние одигравме многу силно прво полувреме, во кое спокојно можеше да водиме и поубедливо. Важно е да се напомене дека тимот се опорави откако дозволи гол и брзо го врати водството. Овој турнир е тежок и секој може да ви го направи животот покомплициран. Но, добро игравме во двата меча и едноставно бевме поефикасни во офанзивата. Имаме сериозни амбиции во Лигата на шампионите. Денес направивме важен чекор, но така е веројатно и за тренерите на другите тимови кои стигнаа до четвртфиналето. Ние сфаќаме сериозно сé што е пред нас, но сакаме да го изодиме целиот пат“, рече Валверде помечот.

Тренерот не штедеше пофалби и за ѕвездата на тимот Лионел Меси, кој одигра брилијантен натпревар, постигна два гола и асистираше за уште два.

„Бевме сведоци на уште еден неверојатен натпревар од Лео во секој поглед – голови, пасови, асистенции, одземање на топката … Иако сме навикнати на него, тој продолжува да наоѓа начин да не восхитува. Веројатно е одлично дека Роналдо постигна три гола против Атлетико Мадрид, но Лео исто беше неверојатен вечерва“, додаде тренерот.

МИА