НАЈНОВИ ВЕСТИ

Бурата Идалија ја погоди Куба, вонредна состојба на Флорида

Тропската бура Идалија ја зафати западна Куба и се очекува да се засили во голем ураган додека се движи кон брегот на Флорида, каде властите наредија милиони луѓе да се подготват за евакуација пред падот на копното рано наутро во среда.

Идалија, со ветрови од 112 километри на час, помина 130 километри од западниот дел на Куба, соопшти Националниот центар за урагани.

Поради засилување на интензитетот на бурата и нејзиниот сегашен пат кон север, околу 14 милиони жители на Флорида се под предупредување за урагани и тропски бури.

Се прогнозира дека Идалија ќе зајакне во ураган од трета категорија (од максимум 5) кога ќе падне на копно во северна Флорида.

„Подгответе се. Направете сè што можете. Имате време денес, а поголемиот дел од вторник“, рече гувернерот Рон ДеСантис.

„Имајте на ум, ако ви кажат да се евакуирате, не мора да возите стотици милји, не мора да ја напуштите Флорида. Само треба да одите на поголема надморска височина“, изјави претходно гувернерот на Флорида, истакнувајќи дека многу училишта одлучија да ја откажат наставата.

Во округот Манате, веќе се издадени наредби за евакуација. Меѓународниот аеродром Тампа објави дека ќе ја прекине работата почнувајќи од полноќ.