});

Власта тера кампања со државни пари, но на ОБСЕ му продава поинаква приказна

Властите веќе си ја  тераат пропагандата  за референдумот со државни пари, а од друга страна  ги информирале ОБСЕ/ОДИХР дека сите

Read more

ОБСЕ молчи за прашањето три во едно со осум можни одговори

Молк на меѓународната заедница и ОБСЕ/ОДИХР за референдумското прашање, три во едно, со 8 можни одговори кое доколку исходот е

Read more

Дијаспората се регистрира за референдумот

Иако референдумската кампања не е официјално започната, пораките за бојкот  и за излегување на референдумското изјаснување се се почести. Интерент

Read more

„Бојкотирам“ со контракампања на владините „факти за договорот“

„За“ и „против“ референдумот. Владата и движењето „Бојкотирам“ со свои факти за „преспанскиот“ договор. Според „владините“, договорот за решавање на

Read more

Политичарите се “лепат” на движењето #Бојкотирам

Дали триесетина организации предводени од лидерот на Единствена Македнија, Јанко Бачев се обидоа да го дискредитираатдвижењето #БОЈКОТИРАМ, кое на социјалните

Read more

Прекршители на изборниот законик ќе го спроведуваат и референдумот?

Која е гаранцијата дека референдумот најавен за 30 септември ќе мине без проблеми, ако фотографија на членови на избирачкиот одбор

Read more

Погреб и свадба го одложија формирањето на ДИК и распишување на Референдум

Седниците на Собранието одложени до понеделник – денеска спикерот Талат Џафери е на Косово на комеморација на Адем Демачи кој

Read more