Спорт

Вредноста на Манчестер Јунајтед проценета на 4,12 милијарди

Втора година по ред Манчестер Јунајтед е водечки на листата на највредни клубови кои ја изработува магазинот Форбс.

13.06.2018 21:14:29

 Клубот од Олд Трафорд е процент на 4,12 милијарди долари што за 12 проценти повеќе во однос на минатата година. Втор е мадридски Реал со вредност од 4,08 милијарди додека на третото место со 4,02 е Барселона.

На 3,06 милијарди е процент минхенски Баерн со вредност поголема од две милијарди долари се  Манчестер Сити, Арсенал, Челзи кои се наоѓаат од петтото до седмото место, а водечката десеторка со проценета вредност од преку една милијарда долари ја комплетираат Ливерпул, Јувентус и Тотенхем.