Спорт

Кикер го прогласи Клоп за најдобар тренер во Европа

Германскиот магазин прогласуваше најдобар тренер во Европа за сезонава што неодамна заврши.

01.06.2018 18:10:59

Во анкетата што ја организираше магазинот Кикер, а во која учествуваа 248 фудбалери од 18-те клуба во Бундеслигата за најдобар тренер во Европа сезонава е избран Јирген Клоп кој освои 35,7 проценти од гласовите додека четири проценти помалку на второто место освои предводникот на Манчестер Сити, Жозеп Гвардиола.

На делба на третата позиција со по 10,9 проценти се Јуп Ханјкес и Зинедин Зидан