Балкан

Турција бара изјаснување на ГС на ОН за Ерусалим

Турција бара реакција на Генералното собрание на ОН во врска со ситуацијата во Ерусалим, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

17.05.2018 12:43:11

Турција бара реакција на Генералното собрание на ОН во врска со ситуацијата во Ерусалим, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Тој во интервју за државната телевизија ТРТ Хабер, рече дека независна комисија треба да подготви извештај за насилството во Газа и оти Израел треба да се соочи со правото.

Израелски војници во понеделникто убија десетици палестински демонстранти во граничниот дел на Појасот Газа, на денот кога САД ја отворија својата Амбасада во Ерусалим.