Спорт

Хамилтон најбрз на првите тренинзи во Кина

Возачот на Мерцедес, Луси Хамилтон, беше најбрз на првите два тренинга во Шангај во пресрет на трката за големата награда на Кина.

13.04.2018 20:00:13
На првиот тренинг Хамилтон забележа време од 1 минута 33 секунди и 999 стотинки пред Кими Рајконен во Ферари и тимскиот колега од Мерцедес Валтери Ботас.

На вториот трнинг актуелниот Светски шампион го подобри времето за 517 секунди и одново заврши пред Раиконен и Ботас.

Квалификациите за Големата награда на Кина се возат утре од 08:00 часот додека трката е во недела и стартува од 08:10 часот.