Балкан

Турски приватен авион се урна во Иран, 11 загинати

Единаесет лица загинаа откако турски авион денеска се урна во југозападниот дел на Иран, јавија иранските медиуми.

11.03.2018 18:00:52

Единаесет лица загинаа откако турски авион денеска се урна во југозападниот дел на Иран, јавија иранските медиуми.

Портпарол на цивилните воздухопловни власти на Иран потврди дека станува збор за турски приватен авион и за 11 загинати.

- Можеме да потврдиме дека турски приватен авион при пролетување на нашиот воздушен простор исчезна од радарот и се урна во близина на Шар е Корда, изјави портпаролот за агенцијата Исна.

Иранската државна телевизија јави дека авионот летал од Шардж во Обединетите Арапски Емирати до Истанбул и дека се срушил во планинско подрачје по што се запалил.