Сцена

Објавени главните номинации за Оскар 2018

Објавени главните номинации за Оскар 2018. Свеченото доделување почува во недела на 4 март во 20:00 часот по локално време.

02.03.2018 14:37:24

 Објавени главните номинации за Оскар  2018. 

Свеченото доделување почува во недела на 4 март во 20:00 часот по локално време.

Најмногу номинации:

- "The Shape of Water" - Гилермо Дел Торо, 13 номинации

- "Dunkirk" - Кристофер Нолан, осум номинации. 

- ​"​Three Billboards Outside Ebbing, Missouri​" Мартина МекДонага, седум номинации.

Најдобар филм:

- "The Shape of Water" 

- "​Three Billboards Outside Ebbing, Missouri​" 

- "Lady Bird" 

- "Get Out" 

- "The Post" 

- "Dunkirk" 

- "Call Me By Your Name'​" 

- "Phantom Thread​" 

- "Darkest Hour"

Најдобра режија:

- Гиљермо Дел Торо "The Shape of Water" 

- Кристофер Нолан "Dunkirk" 

- Џордан Пил "Get Out" 

- Грета Гервик "Lady Bird" 

- Пол Томас Андерсон "Phantom Thread"

Најдобар актер:

- Тимоти Шамал "Call Me By Your Name" 

- Даниел Деј Луис "Phantom Thread" 

- Даниел Калуј "Get Out" 

- Гери Олдман "Darkest Hour" 

- Дензел Вашингтон "Roman J. Israel, Esq"

Најдобра Актерка:

- Сели Ховкинс "The Shape of Water" 

- Френсис МекДорманд "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" 

- Маргот Роби "I, Tonya" 

- Серше Ронан "Lady Bird" 

- Мерил Стрип "The Post"

Најдобра машка споредна улога:

- Вилјам Дафо 

- Вуди Харлесон 

- Ричард Џенкинс

- Кристофер Палмер 

- Сем Роквел

Најдобра женска споредна улога:

- Мери Џеј Блајџ 

- Алисон Џејни 

- Лесли Менвил 

- Лори Меткалф

- Октавија Спенсер

Номинација за најдобар странски филм

 "A Fantastic Woman", Чиле

- "The Insult'', Либан 

- "Loveless", Русија 

- ''On Body and Soul'', Унгарија 

- "The Square'' Шведска.