Црна хроника

Тројца повредени и еден приведен по тепачка во автобус во Скопје

Три лица се повредени, а едно е приведено откако група лица синоќа нападнале патници во автобус бр. 50 на ЈСП на бул. „Крсте Мисирков“ во Скопје кај 26-ти Јули, предизвикале сообраќајка на автобусот и продлжиле со тепачка на постојката.

20.10.2017 12:06:45

Три лица се повредени, а едно е приведено  откако група лица синоќа нападнале патници во автобус бр. 50 на ЈСП на бул. „Крсте Мисирков“ во Скопје кај 26-ти Јули, предизвикале сообраќајка на автобусот и продлжиле со тепачка на постојката.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека синоќа околу 21 часот е пријавено дека на бул.„Крсте Мисирков“ на постојката кај 26-ти Јули во автобус на ЈСП бр. 50 од страна на повеќе лица бил нарушен јавниот ред и мир и притоа биле нападнати и патниците кои биле внатре во автобусот. 

Нарушувањето започнало на горниот кат од автобусот каде што настанала тепачка, која потоа продолжила и на долниот кат од автобусот. Едно од лицата учесник во тепачката го фатил воланот на возачот и предизвикал сообраќајка односно автобусот удрил во приватен автобус бр.20.

Откако биле отворени вратите од автобусот, лицата продолжиле со тепачката на постојката, но по пристигнувањето на полициските службеници се разбегале во различни правци. Повредени се три лица кои со возила на итна медицинска помош се префрлени во Ургентен центар.

Засега е приведено едно лице Р. Б. и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот и идентификација на сите учесници во насилството, соопшти МВР.