Спорт

Започнува СП во ракомет, Македонија стартува утре против Тунис

Денеска започнува Светското првенство во ракомет за мажи.

11.01.2017 12:44:04
Шампонатот го отвора домаќинот и бранител на круната селекцијата на Франција која игра со Бразил вечерва од 20:45. Македонија  ќе биде дел од овој настан, што за нас е петто учество на ракометниот палнетарен собир. Нашата селекција првито меч од групата Ц го игра утре против Тунис утре од 17:45 часот. Освен северноафриканската селекција во оваа конкуренција се уште и Словенија, Исланд, Шпанија, и Ангола.

Избраниците на Лино Червар по вчерашниот денеска во Мец ќе одработат уште еден трениг во салата во која ќе ги играат натпреварите од првата фаза на Светското првенство.