Спорт

Косово и Естонија ривали во претквалификациите за СП

На жрепката во Прага, македонската кошаркарска репрезентација ги доби противниците во претквалификациите за Европското првенство што ќе се одржи во 2019 година.

10.12.2016 15:12:57

Нашата селекција е дел од Ц групата во која се наоѓаат уште репрезентациите на Естонија и Косово, а пласман во квалификациите за Мундијалот обезбедуваат двата првопласирани тима.

Првиот круг од претквалификациите ќе се одржи во периодот од 2 до 17 август следната година.

 

КОШАРКА - ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2019

 

А ГРУПА: Босна и Херцеговина, Шведска, Словачка, Ерменија

Б ГРУПА: Холандија, Австрија, Албанија

Ц ГРУПА: Естонија, МАКЕДОНИЈА, Косово,

Д ГРУПА: Белорусија, Бугарија, Португалија