Свет

 

ОН брза со градење засолништа за бегалци од Мосул


ОН соопштија денеска дека во момент кога ирачките сили покренаа офанзива против џихадистите од ИД во Мосул, тие брзаат со градење што поголем број засолништа пред очекуваниот бран раселувања.

повеќе

19.02.2017 17:28:42

Де Мистура: Не знам каде се САД во решавањето на сириската криза


Пратеникот на ОН за Сирија, Стафан де Мистура запраша денеска за американското ангажирање во решавање на сирискиот конфликт, само неколку дена пред клучните преговори во Женева.

повеќе

19.02.2017 17:27:05

Сеул: Северна Кореја е одговорна за смртта на Ким Jонг нам


Јужна Кореја денеска соопшти дека режимот во Северна Кореја е одговорен за смртта на полубратот на лидерот на ДНР Кореја, Ким Јонг ун.

повеќе

19.02.2017 12:52:33

Повик од „Спасете ги децата “ за заштита на околу 350.000 деца во Мосул


Околу 350.000 деца се во „стапица“ во западниот дел од Мосул, предупреди денеска британската невладина организација Спасете ги децата. Тие повикаа ирачките сили и нивните сојузници да направат се за да ги заштитат децата.

повеќе

19.02.2017 12:40:35

Меркел: ЕУ треба да прифати уште бегалци, а исламот не е причина за тероризам


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ЕУ се уште ја има одговорноста да прифаќа бегалци и ги повика владите на исламските држави да помогнат за тоа луѓето да се убедат дека тероризмот нема врска со религијата, пренесе Breitbart.

повеќе

19.02.2017 12:38:17

Ирачката војска тргнува во офанзива за ослободување на западниот дел од Мосул


Премиерот на Ирак Хајдер ал Абади соопшти дека ирачките сили почнале офанзива против џихадистите кои во Мосул го држат западниот дел од реката Тигар.Агенциите пишуваат дека ова би можела да биде најбруталната битка досега во рамки на операцијата за о

повеќе

19.02.2017 12:32:19

Невремето Луцифер направи хаос во Калифорнија – најмалку двајца загинати


Невремето Луцифер пустоши низ Јужна Калифорнија. До сега, најмалку двајца загина, а стотици илјади останаа без струја.

повеќе

18.02.2017 17:58:35

Мексиканци со жив штит против планираниот ѕид на Трамп долж границата


Околу 1.500 Мексиканци, формирајќи жив штит, протестираа поради плановите на американскиот претседател Доналд Трамп да изгради ѕид долж границата на САД со Мексико.

повеќе

18.02.2017 12:49:21

Две лица загинаа во силна бура во Калифорнија


Во силна бура која ги зафати јужниот и централниот дел на Калифорнија, проследена со ветрови, поројни дождови и големи снежни врнежи, животот го загубија две лица.

повеќе

18.02.2017 12:44:18

Порошенко: Опасни се обидите да се смири Русија на штета на Украина


Сите обиди да се смири Русија со договор без преседан, кој би бил на штета на Украина, се опасни, погрешни и наивни, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошенко во обраќањето на Минхенската безбедносна конференција.

повеќе

17.02.2017 21:06:02

12345678910...