Свет

 

Анкета: Читателите на „Тајмс“ мислат дека Брегзит бил грешка


На прашањето дали Велика Британија била во право или не кога се одлучила за Брегзит, 45 отсто од читателите на „Тајмс“ одговориле негативно, додека 43 проценти мислат спротивно.

повеќе

27.04.2017 15:24:08

Ангела Меркел : Британија не треба да има илузија околу Брегзит и преговорите со ЕУ


Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави денеска во Берлин дека некои во Велика Британија „имаат илузии„ околу Брегзит и претстојните преговори со ЕУ за британското напуштање на Унијата.

повеќе

27.04.2017 15:22:29

Трамп засега го продолжува Обамакер за сиромашните Американци


Се согласивме да продолжиме со тоа и со исплатите засега, но не сме донеле конечна одлука за идните обврски, изјави тој.

повеќе

27.04.2017 14:44:09

Захарова: Сноуден може сам да одлучи до кога ќе остане во Русија


Според мене, тој самостојно ќе донесе одлука, одговори Захарова, на прашањето дали Сноуден може да остане неопределено време во Русија.

повеќе

27.04.2017 14:42:11

Обезбедувањето на ЕК го прошверцува Сорос, избегнувајќи ги новинарите


Ние секогаш органзираме фото-можност за сите посетители во Комисијата. Не знам дека се случил таков инцидент. Сите состаноци што ги објавуваме во календарот се достапни и се организираат транспарентно, беше изненаден Схинас.

повеќе

27.04.2017 14:31:08

ЕП препорача преразгледување на односите меѓу ЕУ и Турција


Европскиот парламент синоќа со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, го разгледуваше прашањето за Турција и преговорите за проширување на Европската унија.

повеќе

27.04.2017 14:29:49

Сирија ги отфрли обвинувањата на Франција дека режимот на Асад е одговорен за хемискиот напад


Сириските власти ги отфрлија обвиненијата на Франција дека се директно вмешани во хемискиот напад врз село, под контрола на бунтовниците и го обвинија Париз дека ги крие вистинските извршители.

повеќе

27.04.2017 14:28:45

Тони Блер: Идниот премиер на Британија ќе биде Тереза Меј


Поранешниот британски премиер и сега лидер на опозициската Лабуристичка партија Тони Блер изјави денеска дека лидерот на конзервативците Тереза Меј ќе биде премиер на Британија по предвремените парламентарни избори на 8 јуни.

повеќе

27.04.2017 14:23:54

Борис Џонсон: Британија би можела да ја бомбардира Сирија и без дозвола на Парламентот


Би било многу тешко да му се рече „не“ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје, истакна Џонсон.

повеќе

27.04.2017 14:20:37

САД ќе продолкжат со притисок врз Северна Кореја преку засилување на санкциите


„САД се стремат кон стабилност и мирна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Остануваме отворени за преговори за постигнување на оваа цел.

повеќе

27.04.2017 14:16:12

12345678910...