Македонија

 

Отворено писмо до Заев: Помогнете им на болните со цистична фиброза, пред десетина дена почина 19-годишна девојка поради недостаток на лекови


Снежана Бојчин, родител на девојче со цистична фиброза и претседател на Здружението за ЦФ во Република Македонија, испрати Отворено писмо до премиерот Зоран Заев, во кое ја објаснува ситуацијата со болеста во земјава, нередовните набавки на лекови и

повеќе

21.11.2017 18:17:39

Алармантно: 5% од децата од 15 до 16 години пробале марихуана, а 9 % од популацијата користи некаков наркотик!


Околу 9 проценти од граѓаните во земјава во текот на живот земале некаков вид нелегална дрога. Најчесто застапена е канабисот, ја користеле 8, 2 проценти.

повеќе

21.11.2017 18:05:44

„Нема ништо ново“ – Истрагата на ОЈО за проневерата со серијата „Македонија“ во Агенцијата за филм тапка во место


Нема ништо ново. Ова за Алфа го одговорија од Основното Јавно Обвинителство на прашањето како се одвива предистражната постапка за договорот меѓу Агенцијата за филм и продукциската куќа „Јадран Филм“ за серијата „Македонија“

повеќе

21.11.2017 15:41:53

Верниците со осуда на чинот на МПЦ: БПЦ е црква- ќерка на МПЦ-ОА, не обратно!


Барањето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, БПЦ да ја признае афтокефалноста, односно да и биде мајка- црква наиде на огромен револт и незадоволство на граѓаните

повеќе

21.11.2017 15:40:46

Провокација од Бугарската академија на науките: Македонскиот јазик е западнобугарски дијалект


Кочева додава дека долго време дури и бугарските научници биле заблудени од македонската пропаганда околу јазикот, а потоа поентира со тврдење дека македонизмот е измислен, имено, од Србин.

повеќе

21.11.2017 15:24:47

Груевски: Имаме класична заробена држава, судии кои се плашат, СЈО кое уценува


Лидерот на опозицијата се осврнува на судските случаи кои се водат против него од страна на СЈО, за атмосферата во судството, за однесувањето на судиите, за економијата и предизвиците со кои се соочува државата.

повеќе

21.11.2017 14:36:16

Еврокомесарот Хан не одговори на прашањето на Алфа околу ставот на ЕУ за промената на уставното име на Република Македонија


Политичарите се избрани да најдат решение и компромис за спорот со името со Грција, порача еврокомесарот Јоханес Хан.

повеќе

21.11.2017 14:28:40

Паднаа во вода уверувањата на власта: Нов мигрантски бран, сепак ќе има


Нов бегалски бран сепак ќе има, и покрај убедувањата на меѓународната заедница дека под контрола е ставена целата балканска рута.

повеќе

21.11.2017 14:27:28

Надлежните не демантираат, 32-метарското минаре ќе се гради, а во близина имало христијански храм


На охридското старо јадро не му треба минаре високо 32 метри-нарекувајќи го проектот за реставрација на Али Пашината џамија вандализам во срцето на Охрид.

повеќе

21.11.2017 14:23:39

Агатангел за Алфа: САС на МПЦ не одлучи едногласно за барањето БПЦ да биде црква – мајка на МПЦ


Историчарите и познавачите едногласни: Тајмингот на барањето на МПЦ не е случаен.

повеќе

21.11.2017 14:18:18

12345678910...