Македонија

 

Магла со видливост до 100 метри на Плетвар


Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија пат.

повеќе

21.01.2017 18:17:52

Експерти – одлуката на Јанева е газење на законодавството


Со одлуката на јавната обвинителка, Катица Јанева, да се повлече од обвинението за Пуч, го погази законодавството и направи бегство од функцијата која што ја извршува, сметаат познавачите на состојбите.

повеќе

21.01.2017 16:39:04

Мандатарот Груевски за „Газета Експрес“: Треба да се почитува волјата на мнозинството гласачи кај Македонците и Албанците


Јас со мојата политика и идеологија бев и сеуште сум трн во окото на многумуна кои имаат други планови за Македонија, а кои мнозинството граѓани не ги прифаќа.

повеќе

21.01.2017 15:41:47

Помалку грипосани, и помалку со скршеници- во вторник нов снег


120 граѓани изминатото деноноќие побарале интервенција од брзата помош, помалку од деновите претходно кога имале просечно по 150 интервенции.

повеќе

21.01.2017 15:07:43

Алпинизам, планински, бањски, транзитен - најперспективни видови туризам во Македонија


Како што велат од Здружението за угостителство и туризам при Стопанската комора, доходовни можат да бидат и конгресниот, спортскиот и рекреативниот туризам.

повеќе

21.01.2017 12:10:29

Најладно во Берово -18 степени, најмногу снег во Маврово 79 сантиметри


Највисока снежна покривка утрово е измерена во Маврово каде има 79 сантиметри снег, потоа во Лазарополе и Пожаране 55, во Ѓуриште 46, во Крушево 36 сантиметри...

повеќе

21.01.2017 12:02:46

Сообракајот во земјава без забрани во зимски услови


Оттаму препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

повеќе

21.01.2017 12:01:34

Груевски за косовски " Експрес " : ДУИ и нејзините претставници повеќе се фокусираа на општите национални прашања, а не доволно на индивидуалните проблеми на граѓаните


Груевски истакнува дека на граѓаните им се потребни конкретни работи и смета дека дури и по 25 години независност, трката меѓу албанските партии е радикална. Која партија побарала и освоила повеќе во однос на знамето, јазикот, итн...

повеќе

20.01.2017 19:38:47

Во Охрид прославен Денот на рибарите


Ден по големиот христијански празник Богојавление Водици, Охрид традиционално го прославува денот на рибарите. Овој ритуал, рибарите го почитуваат и со воодушевување го чекаат, бидејќи скокаат од својата најрана воздраст.

повеќе

20.01.2017 17:42:57

Аналитичари: Доаѓањето на Трамп позитивно за САД и големите сили, но неизвесно за Македонија и регионот


Позитивни промени во внатрешната политика на САД, како и во односите со Русија се очекувањата на политичките експерти по доаѓањето на новиот претседател на САД, Доналд Трапм Според познавачите, доколку ова се исполни ќе биде добро за целиот свет.

повеќе

20.01.2017 16:32:24

12345678910...