Култура

 

Со концерт на Текбилек отворено годинешното Скопско лето


На свеченото отворање на 38 издание на овој фестивал, присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој официјално го прогласи за отворен.

повеќе

22.06.2017 12:52:55

Трета бесплатна музичка работилница во Спомен куќата на Тоше во Крушево


Во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево денеска почна со работа третата бесплатна музичката работилница „Krusevo Workshop 2017”, на која учествуваат триесеттина млади гитаристи од сите краишита на Македонија.

повеќе

20.06.2017 12:50:04

Почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“


Со претставата „Лажговци во неволја“ од денеска на отворената сцена во спортскиот центар „Ново Лисиче“ почнува Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“.

повеќе

19.06.2017 12:29:42

Итна санација на Музејот на Македонија во кој навлезе вода


Министерството за култура соопшти дека по настанатата вонредна состојба со навлегување вода во просториите на НУ „Музеј на Македонија“- Скопје по завчерашното невреме ресорниот министер Роберт Алаѓозовски уште истата вечер со лично присуство констат

повеќе

16.06.2017 19:04:06

„Трудна приказна“ на театар Комедија лауреат на 52. МТФ „Војдан Чернодрински“


„Трудна приказна“ на театар Комедија го понесе епитетот најдобора претстава на годинашниот МТФ „Војдан Чернодрински“, соопшти денеска напладне жирито на фестивалот во состав Митко Маџунков, Братислав Димитров и Слободан Деспотовски. Претставата се з

повеќе

16.06.2017 16:35:45

Филмот „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска на Шангај Филм Фестивал


Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска ќе се прикажува на 20-тото издание на Шангај Филм Фестивал што од утре до 26 овој месец ќе се одржува во Кина.

повеќе

16.06.2017 16:31:22

Штипската библиотека доби 27 книги отпечатени на Браевото писмо


Во штипската Национална установа Универзитетска библиотека (НУУБ) „Гоце Делчев“ денеска пристигнаа 27 наслови од современи македонски автори напишани со Браево писмо.

повеќе

16.06.2017 16:12:10

Силното невреме ја оштети галеријата Чифте Амам


Од попладневното силно невреме проселедено со град колку орев, што го зафати Скопје, оштетен е покривот на Чифте амамот во Старата Скопска чаршија. Сите стакала на куполите на Чифе амамот чиј објект е на Нациоалната галерија на Македонија, се искрш

повеќе

14.06.2017 23:01:36

Оливер Стоун: мислам дека го изнервирав Путин додека го снимав документарецот


Американскиот режисер Оливер Стоун неодамна го заврши документарниот филм за рускиот претседател Владимир Путин кој што веќе се прикажува на американската телевизија „Шоутајм“.

повеќе

14.06.2017 22:26:55

„СРАМОТА! Вечер на раскажување квир приказни“ во Кино Култура


Денеска во 20 часот, во Кино Култура ќе се случува настанот „СРАМОТА! Вечер на раскажување квир приказни“, промо-настан за Викендот на гордоста во Скопје.

повеќе

14.06.2017 12:09:05

12345678910...