Здравје

 

Од што се би се откажале луѓето за да ослабат


Поттикнат од ова, лондонскиот весник „Дејли Експрес“ спроведе анкета за тоа од што би се откажале гурманите заради брзо слабеење и добивање витка линија.

повеќе

16.01.2017 18:57:44

Мировна конференција за Блискиот Исток во Париз


Со учество на претставници на над 70 држави и меѓународни организации, денеска во Париз ќе се одржи Мировната конференција за Блискиот Исток, посветена на решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

повеќе

15.01.2017 11:57:15

Колку треба да јадете за да не се здебелите


Експерти од Сиднејскиот универзитет ја открија формулата за количеството на храна што ни е потребна, а која воедно нема да ги зголеми нашите килограми.

повеќе

12.01.2017 10:09:17

Девет бизарни работи кои вашето тело ги прави, а вие тука ништо не можете


Меѓу другото, тоа е способно да се брани од различни „напади“ 24 часа дневно, со помош на различни одбрамбени механизми кои често дури не ги препознаваме како такви.

повеќе

26.11.2016 12:10:12

Млада Британка на умирање, добила дозвола да биде смрзната за некогаш да оживее


Една 14-годишна британска тинејџерка непосредно пред да почине, добила судско право да биде смрзната според специјална постапка, за потоа, во некое далечно време, да биде оживеана.

повеќе

18.11.2016 19:18:00

Предупредување: Се продаваат Дурекс кондоми со изминат рок


Компанијата Меркур трејд, овластениот дистрибутер на производите на Дурекс, произведени од реномираната компанија Reckitt Benckiser ги информира потрошувачите дека во одредени продажни места низ Македонија се продаваат Дурекс кондоми со изминат рок н

повеќе

01.11.2016 13:58:55

Газирани пијалаци никогаш не теба да се конзумираат во мали голтки


Засладени пијалаци како што се лимонадата и енергетските и газираните напитоци ги оштетуваат забите, особено ако се конзумираат во мали голтки подолго време.

повеќе

21.09.2016 12:17:57

Словенечки и шкотски научници открија „ген на виткоста“


Во среда на јавно претставување на истражувањето на Хемискиот институт во Љубљана ќе зборува еден од лидерите на истражувањето, биотехнологот др. Симон Хорват.

повеќе

13.06.2016 17:33:51

Дали сланината и колбасите не убиваат


Сланината и колбасите повторно се на удар бидејќи Светскиот фонд за истражување на рак изнесе тврдење дека тие месните производи се поврзани со рак на дебелото црево.

повеќе

03.05.2016 11:39:32

Научниците откриваат: Поделбата на лева и десна хемисфера на мозокот не постои


Се чини дека идејата за различните улоги на левата и десната хемисфера на мозокот е резултат на потребата на човекот реалноста да ја гледа поедноставено, како и резултат од стигмата која ја следи леворакоста.

повеќе

30.04.2016 11:32:54

12345678910...