Економија

 

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да ги исполни ветувањата за минималната и просечната плата


ВМРО-ДПМНЕ попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев за минималната плата дадена при неговата денешна посета на Штип.

повеќе

21.07.2017 21:11:05

ВМРО-ДПМНЕ: Неразвоен буџет, СДСМ: се кратат луксузите


Четврт ден веќе пратениците имаат жестока расправа околу ребалансот на буџетот. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека тој е неразвоен и показател на пропаднатите ветувања на СДСМ, од владејачката партија реагираат дека се крателе пари таму

повеќе

20.07.2017 16:29:41

Сугарески: Две сериозни причини за застојот на автопатот Демир Капија - Смоквица


Јавното претпријатие за државни патишта и АД МЕПСО да достават комплетна документација до Министерството за транспорт и врски за да добијат одобренија за изградба на контролниот центар во Неготино и за дислоцирање на 400 киловолтниот далновод, со што

повеќе

20.07.2017 15:12:40

Нов веб-портал за промоција на Охрид на англиски јазик


Во насока на промовирање на туристичките капацитети на Охрид и негова популаризација како уште попрепознатлива туристичка дестинација во светски рамки, отворен е нов веб-портал VisitОhrid.mk со содржини за градот исклучиво на англиски јазик.

повеќе

20.07.2017 15:01:52

Обнова на автопатската делница од преминот „Богородица“ до Гевгелија


На десната коловозна лента од автопатската делница која води од граничниот премин „Богородица“ кон Гевгелија, на влез од Грција во нашата земја, се е подготвено за почеток на работите околу нејзината реконструкција, најавија денеска од фирмата изведу

повеќе

20.07.2017 14:43:06

ВМРО-ДПМНЕ: Влдата до крајот на годината ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра


Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Владата молчи и не кажа за што ќе се искористат овие пари.

повеќе

20.07.2017 12:57:45

Намалени приносите на пченица и јачмен во Кумановско


Заврши жетвата на јачмен во Кумановско, а ожнеани се и над 90 проценти од површините со пченица, но приносите на двете култури се пониски во однос на претходните години, најмногу поради неповолните временски услови.

повеќе

20.07.2017 11:39:52

Виз ер од 29 октомври нема да наплаќа дополнително за рачен багаж


Нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ денеска најави дека од 29 октомври годинава патниците повеќе нема да плаќаат дополнителен надомест за голем или мал рачен багаж во кабината на авионот на оваа авиокомпанија.

повеќе

19.07.2017 15:13:05

75 барања и мерки и испорача стопанството на Владата


Реформа на инспекциските служби, сузбивање на сивата економија, решавање на проблемот со сезонските работници и поголемо учество на бизнисот при донесувањето на законските измени – ова се само дел од 75-те мерки и барања кои бизнисмените им ги испора

повеќе

19.07.2017 15:03:55

Обуки за напредни ИТ вештини за 220 млади


Нови 220 невработени до 29 години ќе поминат обуки за јава програмери и софтвер тестери. Со мерката за напредни ИТ вештини на АВРМ, овие професии се барани на домашниот и странскиот пазар.

повеќе

19.07.2017 14:54:28

12345678910...