ЕП Ракомет 2016

 

Дувњак со најмногу асистенции на ЕП


Домагој Дувњак е ракометарот кој на шампионатот во Полска има најмногу асистенции додека веднаш зад него е Сандер Сагосен. На 24-тото место со 17 додавања се најде и нашиот репрезентативец, Немања Прибак.

повеќе

01.02.2016 13:29:45

Ривера најдобар стрелец, Лазаров петти, Манасков на 11. место


Шпанскиот репрезентативец, Валеро Ривера е најдобар стрелец на шампионатот, капитенот на македонската репрезентација повторно е при врвот и настапот во Полска го заврши на петтата позиција додека Дејан Манасков е на 11-тото место.

повеќе

01.02.2016 13:19:29

Германија го освои златото,Хрватска славеше во мечот за бронзата


Германија полесно од очекуваното стигна до шампионскиот трофеј, откако славеше убедливо над Шпанија со 24:17.

повеќе

31.01.2016 21:20:18

Шпанија и Германија за европското ракометно злато


Попладнево во 17 часот и 30 минути ќе стартува финалниот натпревар на Европското првенство во ракомет во кое се среќаваат селекциите на Шпанија и Германија.

повеќе

31.01.2016 14:19:28

Чешка како судбина за ракометарите


Македонската ракометна репрезентација за пласман на Светското првенство што следната година ќе се одржи во Франција ќе се бори со селекцијата на Чешка.

повеќе

31.01.2016 13:53:43

Раул Ентрериос МВП на шампионатот


На последната прес конференција во Краков беа соопштени имињата на најдобрите на Европското ракометно првенство во Полска.

повеќе

31.01.2016 13:38:32

Ракометарите денеска го добиваат противникот за баражот за СП


Денеска во 13 часот во Краков стартува завршната прес конференција на Европското првенство во ракомет, а ќе се одржи и ждрепката за баражот за пласман на Светскиот шампионат.

повеќе

31.01.2016 13:00:24

Норвешка ја повлече жалбата


Норвешката делегација реши да го повлече протестот поднесен веднаш по завршувањето на полуфиналниот дуел со Германија.

повеќе

30.01.2016 13:12:35

Хрватите ја декласираа Полска и се пласираа во полуфиналето


Репрезентацијата на Хрватска ја совлада Полска со 37:23 и успеа да се пласира во полуфиналето на Европското првенство во ракомет.

повеќе

27.01.2016 22:25:02

Уште еден пораз за крај, Белорусија поуспешна од Македонија


Во последниот настап на Европското првенство, македонската ракометна репрезентација доживеа пораз од Белорусија со 30:29.

повеќе

27.01.2016 19:59:13

12345678910...