Балкан

 

Баша: Нема враќање назад - Рама да си оди!


Иако во поставениот шатор пред Владата во Тирана,опозицијата нема многу комодитет за да остане тука подолго,одлучна е да не се повлекува се до исполнување на барањата:заминување на премиерот Еди Рама и формирање техника влада,како услов за спроведува

повеќе

19.02.2017 17:30:41

Дејли телеграф: Постоел руски заговор за убиство на Ѓукановиќ


Русија планирала да го убие поранешниот премиер на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ и да ја собори неговата влада во минатата година, објави Дејли телеграф повикувајќи се на извор во Владата на Британија.

повеќе

19.02.2017 12:41:41

Поставени шатори пред кабинетот на Рама


Илјадници демонстранти се собраа во Тирана за да бараат оставка од премиерот, социјалистот Еди Рама. Демонстрантите кои се предводени од опозициската Демократска партија поставија шатори вчера пред канцеларијата на Рама и побараа негова оставка и фор

повеќе

19.02.2017 12:34:57

Тачи: Визната либерализација заложник на демаркацијата


Косовскиот претседател, Хашим Тачи,повтори, дека треба да се ратификува договорот за демаркација на границата со Црна Гора за да може граѓаните на Косово да патуваат без виза во земјите на ЕУ.

повеќе

19.02.2017 12:23:28

Уапсени 26 лица поради вчерашниот бомбашки напад во југоисточниот дел на Турција


Турски официјални претставници соопштија денеска дека се уапсени 26 лица, кои се поврзани со експлозијата на автомобилот-бомба во југоисточниот дел на Турција, во градот Вираншехир, во близина на границата со Сирија.

повеќе

18.02.2017 12:53:15

Албанската опозиција денеска на масовен антивладин протест


Најголемата опозициска сила Демократската партија протестите ги најавила и во полиција, при што во известувањето се наведува дека истите ќе се одржат пред Владата, дека ќе траат четири часа и оти поради тоа побарала блокирање на сообраќајот на плошта

повеќе

18.02.2017 12:32:18

„Блиц“: Москва подготвена да ја финансира кампањата на Николиќ


За својата кандидатура на претседатлските избори во Србија, актуелниот српски претседател Тмислав Николиќ ја има поддршката на Москва, тврди белградскиот весник „Блиц“.

повеќе

17.02.2017 20:56:04

Изетбеговиќ најавува ревизија на тужбата на БиХ против Србија


Стотина експерти и претставници на невладини органзиации и на властите од Босна и Херцеговина денеска го поддржаа поднесувањето барање до Меѓународниот суд за правда за ревизија на пресудата по тужба на БиХ против Србија за геноцид

повеќе

17.02.2017 19:21:18

Хрватска доби 142,5 милиони евра неповратна помош од ЕУ


Република Хрватска денеска доби 142,5 милиони евра неповратна помош од Европската унија за два проекти кои и тоа како ќе и помогнат на оваа држава која последна и се приклучи на Унијата во подобрување на стопанството и воопто на државниот буџет.

повеќе

17.02.2017 14:26:02

Лагард и Меркел го договорија учеството на ММФ во спасувачката програма за Грција


Во телефонски разговор Лагард и Меркел, исто така, се согласиле и проблемот за олеснување на грчкиот долг да не биде дискутиран пред 2018 година, односно прашањето да се расправа по изборите во Германија.

повеќе

17.02.2017 10:12:31

12345678910...