Балкан

 

Кајмакџи: ЕК е неправедна кон Турција


Турскиот амбасадор во Европска унија, Фарук Кајмакџи денеска изјави дека Европската комисија во најновите извештаи е неправедна кон Турција и оти ги фаворизира балканските земји.

повеќе

20.04.2018 16:47:12

Јилдирим: САД треба да учат од Турција како се спроведуваат избори


Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска им порача на САД да се занимаваат со своите внатрешни проблеми, а не да изразуваат сомнежи околу начинот на кој ќе се спроведат претстојните предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција.

повеќе

20.04.2018 16:18:45

Брнабиќ: Не знам што повеќе да направиме, состојбата со Хрватска е „бизарна“


Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека состојбата со Хрватска по инцидентот при кој лидерот на радикалите и хашки осуденик Воислав Шешељ го газеше хрватското знаме, е се „побизарна“ и дека не знае што Србија повеќе може да направи.

повеќе

20.04.2018 15:39:35

Јилдирим: За непријателите на Турција, Грција е „безопасен азил“


Tурскиот премир Бинали Јилдирим денеска изјави дека е неприфатливо луѓето кои учествуваа во неуспешниот обид за воен удар да бидат заштитувани од Грција.

повеќе

20.04.2018 15:11:18

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали


Со прекин на снабдувањето со електична енергија, грчкиот синдикат ќе почне со протести поради најавената приватизација на електроцентрали и јагленокопи во државата, објави Катимерини.

повеќе

20.04.2018 13:35:38

Романија ја сели својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим


Романската Влада донесе одлука да ја премести својата амбасада во Ерусалим, следејќи го примерот на САД, изјави лидерот на владејачката коалиција во Романија Ливиу Драгнеа.

повеќе

20.04.2018 10:53:49

Косовската Влада усвои Платформа за дијалогот со Белград


Косовската Влада денеска усвои Платформа за политичкиот дијалог со Белград и ја достави на одобрување до Собранието на Косово.

повеќе

19.04.2018 20:10:16

Реакции во Србија и Хрватска на инцидентот на Шешељ: Од осуда, до релативизација


Српскиот државен врв остро го осуди вчерашниот инцидент што го предизвика лидерот на Српската радикална партија (СРС), Воислав Шешељ во Собранието на Србија, газејќи го знамето на Хрватска и пцуејќи ја и навредувајќи ја хрватаската парламентарна деле

повеќе

19.04.2018 20:06:19

Ердоган бара предвремени избори во Турција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, вели дека предизвиците со кои се соочува земјата, без преседан го поттикнаа тој да побара предвремени претседателски и општи избори за 24-ти јуни, една година пред предвидениот рок.

повеќе

19.04.2018 20:03:25

Српска листа се откажа од едностраното прогласување на ЗСО


Најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, денеска соопшти дека се откажува од едностраното формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), што претходно го најави за 20 април.

повеќе

19.04.2018 17:11:20

12345678910...